Kliencie, zamiast iść do sądu, zapraszam na mediację. Zdecydowaną większość problemów można rozwiązać u mediatora. Będzie szybciej, taniej i lepiej. Ugoda zawarta przed bezstronnym mediatorem sądowym, po jej formalnym zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną i skutek wyroku sądowego.
Zapoznaj się czym jest mediacja, jakie są jej zasady i kiedy można ją przeprowadzić. Mediacje przeprowadzam w swojej kancelarii, a także telefonicznie i on-line.
Mediacja jest atrakcyjną konkurencją dla długich i drogich procesów sądowych. Taka forma pozwala na zastosowanie rozwiązań, które nie są dostępne dla sądów powszechnych. Mediacje mogą być szczególnie przydatne dla przedsiębiorców, którzy chcą załatwić sprawę szybko i tanio. W naszym kraju zasadą jest, że mediacje są całkowicie dobrowolne i poufne. Mogą zostać przeprowadzone w toku procesu sądowego, przy udziale mediatora sądowego bądź zupełnie poza sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd uzyskuje moc ugody sądowej. Koszty mediacji są znacznie mniejsze niż koszty normalnego procesu sądowego.
a) w sprawach o zapłatę,
b) w konfliktach wewnątrz firmy,
c) w przypadku nieporozumień co do umów handlowych,
d) w sprawach budowlanych,
e) w sprawach o naruszenie praw autorskich, patentowych oraz o naruszenie znaków
towarowych.
Mediacja gospodarcza to sposób rozwiązywania sporów powstałych w relacjach między przedsiębiorcami, właścicielami firm oraz kadrą zarządzającą. Na skutek obowiązującej zasady poufności, mediacja gospodarcza pozwala na bezpieczne mówienie o sprawach ważnych dla firmy, zwłaszcza takich jak tajemnice handlowe i opinia zawodowa. Mediacja gospodarcza stanowi rozwiązanie korzystniejsze finansowo i szybsze od postępowania sądowego. Dzięki aktywności uczestników mediacji i umiejętności mediatora czas przeznaczony na prowadzenie mediacji jest znacznie krótszy od postępowania sądowego.
Mediacja gospodarcza pozwala na zachowanie dobrych relacji handlowych i zorientowanie się na przyszłość. Mediacja prowadzona w atmosferze sprzyjającej konstruktywnej rozmowie, w obecności fachowego mediatora daje możliwość szczerych wypowiedzi i nie rujnuje wzajemnego zaufania przedsiębiorców. Wykorzystanie mediacji gospodarczej pozwala uniknąć negatywnych skutków z jakimi mogą spotkać się przedsiębiorcy. Pozwala na zachowanie wiarygodności u partnerów handlowych i utrzymanie dobrej reputacji przedsiębiorstwa. Mediacja gospodarcza zakończona ugodą pozwala na zadowalające dla wszystkich zakończenie sporu i wyjście z trudności finansowych. Umożliwia utrzymanie efektywności biznesowej i zachowanie dotychczasowej współpracy. Do mediacji gospodarczej skierowane mogą zostać wszystkie sprawy, w których dopuszczalne jest według prawa zawarcie ugody.
a) sporach na linii pracownik-pracodawca,
b) konfliktu między członkami zarządu spółki,
c) konfliktu między pracownikami,
d) przypadkach popsucia relacji w zespole,
e) przypadkach pojawiających się skarg i reklamacji klientów,
f) sporach zbiorowych.
Mediacja pracownicza jest alternatywnym sposobem rozwiązywania problemów, które mogą powstać w każdej firmie. To całkowicie nowe i skuteczne podejście do konfliktu, pozwalające na jego szybkie rozwiązanie. Mediacja pracownicza jest rozwiązaniem poufnym i dobrowolnym, w którym wszystkie strony są zaangażowane w poszukiwanie konstruktywnego i satysfakcjonującego rozwiązania.
Mediacja umożliwia pracownikom i pracodawcom wykazanie się samodzielnością, odpowiedzialnością w poszukiwaniu rozwiązania wspólnego problemu, przy udziale fachowego mediatora. Profesjonalny mediator dba o dobrą atmosferę rozmów i może proponować rozwiązania satysfakcjonujące dla wszystkich stron. Krótki czas i niskie koszty mediacji wpływają korzystnie na rozwiązywanie problemów, a tym samym zwiększając efektywność pracy przedsiębiorstwa i podnosząc kulturę pracy.
a) rozwodzącymi się małżonkami,
b) rodzicami a dziećmi,
c) partnerami w związku nieformalnym,
d) teściami a zięciem lub synową,
e) rodzeństwem,
f) dziadkami a dziećmi lub wnukami,
g) w rodzinach zastępczych i adopcyjnych.
Mediacja rodzinna to dobrowolny sposób rozstrzygania problemów rodzinnych, które najczęściej zachodzą podczas rozwodu lub w relacji rodziców z dziećmi. Mediacja rodzinna polega na rozmowie skonfliktowanych osób z mediatorem, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu usprawnia komunikację między nimi, buduje szacunek i zrozumienie. Mediacja rodzinna umożliwia uczestnikom zauważyć wszystkie dostępne rozwiązania, przedyskutować je w warunkach współpracy i szukać rozwiązania, które będzie zadowalające dla wszystkich oraz możliwe do wykonania. Mediator rodzinny prowadząc mediacje kieruje się zasadami bezstronności oraz poufności, a także dba o dobre samopoczucie stron w trakcie mediacji. Dzięki posiadanej wiedzy z zakresu prawa i psychologii pomaga w znalezieniu rozwiązań, które będą dla uczestników mediacji optymalne i satysfakcjonujące.
Mediacja rodzinna ma pomóc osobom, które mają problem, uzyskać dobrowolne, obustronne korzystnie rozwiązanie tego problemu. Efektem mediacji jest zazwyczaj zrozumienie potrzeb i oczekiwań drugiej strony i wypracowanie satysfakcjonującej ugody. Mediacja rodzinna umożliwia poznanie uczuć i trosk drugiej strony oraz lepsze zrozumienie motywacji jej zachowań. Mediacja rodzinna stanowi wyraz autentycznej troski o dobro dzieci i wolę rodziców do przygotowania jak najlepszego planu opieki rodzicielskiej. Ugoda mediacyjna może obejmować wszystkie sporne kwestie lub tylko niektóre z nich, wobec których udało się osiągnąć porozumienie. W każdym przypadku skraca to czas postępowania sądowego oraz koszty z nim związane. Po zawarciu ugody mediacyjnej i złożeniu wniosku o jej zatwierdzenie mediator przesyła ją, wraz z protokołem z przebiegu postępowania mediacyjnego, do właściwego miejscowo sądu. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc wyroku sądowego.
a) inwestorem a mieszkańcami,
b) spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową a lokatorami,
c) organizacjami pozarządowymi, fundacjami, stowarzyszeniami.
Mediacja społeczna stanowi sposób rozwiązywania większych konfliktów, w których bierze udział większa liczba uczestników np. mieszkańcy bloku, ulicy, osiedla, organizacje pozarządowe itp. Częstym problemem jest występowanie różnic w interesach przedstawicieli danej strony. Przeprowadzenie takiej mediacji wymaga wiedzy fachowej i szczególnego doświadczenia mediatora.
Mediacja społeczna pozwala na zakończenie często złożonego konfliktu w znacznie krótszym czasie, niż uczyniłby to sąd. Prowadzenie mediacji w sposób poufny pozwala na swobodne wypowiedzenie się wszystkich zaangażowanych uczestników. Wiedza i doświadczenie mediatora pozwalają na wypracowanie rozwiązania, które będzie nie tylko satysfakcjonujące dla stron, ale także realne do zastosowania.
a) w sprawach o przestępstwo,
b) w sprawach o wykroczenie,
c) w sprawach nieletnich,
d) w sprawach o demoralizację.
Mediacja w sprawie karnej stanowi sposób na pojednanie się sprawcy przestępstwa z pokrzywdzonym. W toku takiej mediacji strony mogą ustalić propozycję kary dla sprawcy oraz naprawienia szkody wyrządzonej czynem zabronionym oraz zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Sądy karne często uwzględniają w swoich wyrokach rozwiązania wypracowane wspólnie przez sprawcę oraz pokrzywdzonego.
Korzyści dla pokrzywdzonego:
a) szybsze uzyskanie odszkodowania za szkodę lub zadośćuczynienia za
doznaną krzywdę,
b) wpływ na rozmiar wymierzonej sprawcy kary,
c) pozbycie się obawy przed sprawcą oraz możliwość wyrażenia swoich uczuć,
d) poznanie i zrozumienie motywów działania sprawcy.
Korzyści dla sprawcy:
a) szybsze zakończenie procesu karnego,
b) zmniejszenie kosztów sprawy karnej,
c) wytłumaczenie swojego postępowania, wyrażenie skruchy, przeproszenie oraz pojednanie się
z pokrzywdzonym,
d) porozumienie się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody lub
zadośćuczynienia za wyrządzoną mu krzywdę.
Stały mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu oraz we Wrocławiu.
Odbyła aplikację oraz liczne studia podyplomowe oraz kursy językowe w Polsce i za granicą. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na którym uzyskała tytuł zawodowy magistra prawa. Przez kilka lat pracowała w kancelariach prawniczych, adwokackich i radcowskich zdobywając praktykę i doświadczenie oraz poznając różne sposoby prowadzenia kancelarii, zarządzania i obsługi klienta, które teraz wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej. Ukończyła Studia Podyplomowe Mediacji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem bardzo dobrym.
W swojej praktyce zawodowej uczestniczyła i przeprowadziła wiele mediacji, przede wszystkim z zakresu prawa cywilnego, prawa pracy oraz rodzinnego, gospodarczego i karnego. Od lat prowadzi wiele skutecznych mediacji oraz szkoleń dla organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, szkół oraz ośrodków kuratorskich. Angażuje się w prace Ośrodka Mediacyjnego przy Fundacji „Centrum Promocji i Rozwoju Mediacji”. Ukończyła Studia Podyplomowe Prawa Pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które dobrze ją przygotowały do prowadzenia mediacji pracowniczych. Ukończyła Studia Podyplomowe Podatków i Skarbowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz studia menadżerskie w Warszawie, które dobrze ją przygotowały do obsługi firm, rozumienia biznesu, jego potrzeb, zagrożeń i możliwości.
Podczas wcześniejszej pracy w rodzinnej firmie Properties Szwak Investments nabyła doświadczenie w inwestycjach, negocjacjach z kontrahentami, obsłudze prawnej nieruchomości oraz procesach budowlanych.
Zajmuje się również doradztwem w procesach inwestycyjnych, prowadzi szkolenia oraz negocjacje. Współpracuje z notariuszami, doradcami podatkowymi, radcami prawnymi oraz mediatorami sądowymi. Odbyła kurs języka angielskiego prawniczego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczyła w zagranicznych kursach języka angielskiego w Cambridge Centre for English Studies oraz w Swandean School of English w Brighton, a także odbyła kurs języka hiszpańskiego w Salamance.
W wolnych chwilach słucha muzyki klasycznej, gotuje i podróżuje po świecie. Prywatnie szczęśliwa żona i matka.